Descriptions

עברית בסוף

Shtillim (Ages 4-6)

 Goals/Ideology:
The Shtillim track will focus on exploring our neighborhoods. In small groups, using high quality materials, children will discover their inner artists, develop their fine motor skills, English and social skills.

Descriptions

Underwater Worlds – Underwater creatures-real & imagined, creating an underwater colony, salt vs freshwater, desalinization, etc. Trip: Jerusalem aquarium & Park Teddy fountains

Tinker Lab – slime, potions, rock candy, crystals, lava lamps and more, exploring various materials and their reactions to each other.

ABCs – Exploring the English alphabet through art, baking, games & movement

Monster Camp Making friendly monsters with painting, fabrics, cookies, pillows, recycled materials & more.

Anafim (Ages 6-10)

 Goals/Ideology:
The Anafim track will be a journey that explores the world around us. Children will encounter history, culture, nature, and craft utilizing professional materials and use them to express their creativity. Bilingual program with weekly trips.

 Descriptions

Underwater Worlds – Underwater creatures-real & imagined, creating an underwater colony, salt vs freshwater, desalinization, etc. Trip: Jerusalem aquarium & Park Teddy fountains

 Archaeology – Create an ancient civilization, dig up a lost civilization & piece it together based on its artifacts.  Trip: Sifting Project in Emek Tzurim

 Art with the Masters – Meet famous artists and work in their style. Gaudi, Miro, Van Gough, Picasso, Monet, Chagall & more. Trip: Artist Colony in Hutzot Hayotzer and Park Teddy fountains

Glass & Mosaics – Various glass painting techniques, mosaics with ceramics, porcelain & recycled materials. Trip: Mosaics old and new around Jerusalem (walking tour)

 Fiber Arts – This week is all about fabrics! Folk arts such as Felting, weaving, collage, tye-dye, embroidery, etc. Visit with Fiber Artist in her studio. 

Nitzanim (Ages 11-14)

 Goals/Ideology:
In the Nitzanim track, participants will work side by side with mentor artisans in a specific field of art. This track will challenge, inspire and build self-confidence in your teens and give them expertise in that specific area.

Descriptions – Artists as Mentors – Workshops with mentor artists in their studios

Glass Mosaics & Sculpture – with artist Leonid Kritsun

Photography – Composition, developing & printing photos using homemade pinhole cameras with professional Jerusalem photographer Yaal Hermon.

Carpentry (2-week camp) Working with and designing projects in wood: stools, benches, shelves, tables, with Etz-lenu 

Fiber Arts Weaving, dry & wet felting, patterns & more with professional felter Tamara Zuckerman, visit to fiber artist’s studio

Paper Arts – Calligraphy, Graphic Arts & Collage with artist Sharon Binder

Painting & Drawing – Watercolors, charcoal, light and shadow, tone, color, landscapes, painting in nature with artist Adele Fischer

Jewelry – Campers will create jewelry from silver and other metals.

Sample Schedules 

Underwater Worlds Sample Schedule – Shtilim (Ages 4-6)
8:30-9:00              Early Drop-off
9:00-9:40              Drop off – clean art free play (fuse beads, legos, art games, library, etc.)
9:40-10:00            Morning Meeting with stretch and song
10:00-10:40          Workshop 1 – Salt vs. Sweet water
10:40-11:10          Snack
11:10-11:50          Workshop 2 – Giant Chalk fish
11:50-12:40          Workshops 3 – What floats?
12:40-13:30           Lunch & Playground
13:30-14:00           Workshop 3 – Boat racing contest
14:00                      Pick up
14:00-16:00          Tzaharon (optional afternoon program)

Archaeology Camp Sample Schedule – Anafim (Ages 6-11)
8:30-9:00              Early Drop-off
9:00-9:15              Drop off
9:20-9:40              Art Meditations, Morning meeting
9:40-10:40            Workshop 1 – Stratigraphy
10:40-11:10          Snack
11:10-12:10          Workshop 2 – Exploring artifacts
12:10-13:00          Lunch & Playground
13:00-14:00          Workshop 3 – Mosaics
14:00                      Pick up
14:00-16:00          Tzaharon (optional afternoon program)

Art Mentors Sample Schedule – Nitzanim (Ages 11-14)
9:00                        Meet at Artist’s Studio
9:00-11:00            Workshop with Mentor artist
11:00-11:30          Snack, Break
11:30-13:30          Workshop with Mentor artist
13:30                      Pick up 

  שתילים – גילאים 4-6

מטרת מסלול
 מסלול שתילים הינו מסע בשכונה שמסביבנו. בקבוצות אינטימיות יתנסו הילדים ביצירות אמנות שונות וייחודיות, יעבדו עם חומרים איכותיים ויפתחו יכולות מוטוריקה, אנגלית וכישורים חברתיים

תאור

 עולמות מתחת למים – יצירת יצורים ימיים אמיתיים ובדיוניים, יצירת מושבה מתחת לים, משחקי מלח ומים, התפלה ועוד. טיול: ביקור באקווריום & מזרקת פארק טד

ניסיונות וניסויים – התנסות בחומרים ויצירת הרי געש, קריסטלים וסליים טבעי. ניסויים מדעיים, חקר חומרים ויצירת שיקויים.

יוצרים אנגלית – התנסות בהכרות אותיות האנגלית וכתיבה דרך יצירה, אפיה, משחק ותנועה

המפלצות – יצירת מגוון של מפלצות ידידותיות בצביעה, בבד, כריות, חומרי מחזור ועוד

  ענפים – גילאים 6-10


מסלול ענפים
הינו מסע החוקר את העולם. במסלול זה יתנסו הילדים בהיסטוריה קדומה, תרבויות שונות, מדע וטבע באמצעות יצירות וחומרים מגוונים. יחד ניצור, נחלום ונחקור במגוון דרכים עולמות חדשים. המסלול דו-לשוני עם סיור שבועי

תאור

עולמות מתחת למים – יצירת יצורים ימיים אמיתיים ובדיוניים, יצירת מושבת אלמוגים, מחקי מלח ומים, התפלה ועוד. טיול: ביקור ובאקווריום & מזרקת פארק טדי

ארכיאולוגים צעירים – בנייה וחקר של תרבויות עתיקות, גילוי אוצרות ארכיאולוגים וממצאים מן העבר, בנייה מחדש של חפצים עתיקים. סיור: סינון עתיקות בעמק צורים

בעקבות האמנים מהגדולים – נלמד ונפגוש את אמני העבר ונחקור את האמנות דרך עיניהם: דה וויצ’י, שאגל, גאודי, מונה, פיקאסו. טיול: ביקור בסדנאות האומנים בחוצות היוצר & מזרקות פארק טדי

פסיפס וזכוכית – נלמד טכניקות שונות בציור על זכוכית, יצירת מוזאיקות מזכוכית, קרמיקה, פורצלן וחומרים ממוחזרים. טיול: מוזאיקות חדשות וישנות ברחבי העיר העתיקה והחדשה (סיור בהליכה)

סיפורי בדים – נתנסה במגוון של אמנויות בדים: יצירת לבד, תפירה, אריגה, ריקמה ועוד. טיול: ביקור בסטודיו של אמן  בביתה

  נצנים – גילאים 11-14

מסלול ניצנים הינו מסע לחקר עצמנו. המשתתפים ילוו אומנ/ית בסטודיו שלו/ה ויתרגלו את היכולות שלהם בתחום האומנותי בו
הם מעוניינים להתפתח ולצבור ביטחון ומיומנות. הסדנאות יתקיימו בסטודיו של האמנים עצמם בחוצות היוצר או באות בית המוצר בדרך חברון.

התלמדות בצמוד לאמנ/ית בתחום תוך התנסות בחומרים בסטודיו של האומנ/ית.
סדנת צילום – קומפוזיציה, פיתוח והדפסת תמונות ויצירת מצלמה עם האמנית הצלמת יעל חרמון
סדנת נגרות – עבודה ועיצוב של פרויקטים בעץ: שרפרפים, ספסלים, מדפים, שולחנות וכדומה
סיפורי בדים – אריגה, טוויה ועוד עם האמנית תמרה צוקרמן בסטודיו

 לוחי זמנים לדוגמא

מסלול שתילים, החיים מתחת למים, גילאי 4-6
8:30 – 9:00        הגעה מוקדמת
9:00 – 9:40        יצירה חופשית חרוזים, לגו, משחקי אמנות, ספרייה
9:40 – 10:00      מפגש בוקר בהתעמלות ושיר
10:00 – 10:40    סדנת בוקר: יוצרים בצבעי מים ומלח
10:40 – 11:10    ארוחת עשר
11:10 – 11:50    סדנת צהרים: “דגיר” – יוצרים דגים מגירים
11:50 – 12:40    ארוחה ומשחק חופשי
13:30 – 14:00    סדנת סיום: מירוץ סבוני סירות
14:00                 איסוף
14:00 – 16:00    צהרון

מסלול ענפים, ארכיאולוגיה, גילאי 6-11
8:30 – 9:00        הגעה מוקדמת
9:00 – 9:15        הגעה
9:20 – 9:40        מפגש בוקר
9:40 – 10:40      סדנת בוקר: סטרטיגרפיה – יוצרים עוגת שכבות מחול
10:40 – 11:10    ארוחת עשר
11:10 – 12:10    סדנת צהרים: יצירת חפצים עתיקים
12:10 – 13:00    ארוחה ומשחק חופשי
13:00 – 14:00    סדנת סיום: מתנסים במוזאיקה
14:00                  איסוף
14:00 – 16:00    צהרון

מסלול ניצנים, גילאי 11- 14
9:00                  מפגש בסטודיו
9:00 – 11:00      סדנא עם האומנ/ית
11:00 – 11:30    הפסקה, ארוחת ביניים
11:30 – 13:30    המשך סדנא עם האמנ/ית
13:30                סיום יום